A RILAI KOLOSTOR

Rila-hegység Bulgáriában van, a kolostor pedig a hegység egyik völgyében áll, nem olyan messze Majlovica és Muszala hegyektől.
1976-ban a kolostort nemzeti történeti emlékhellyé nyilvánították, 1983 óta a világörökség része. A Bolgár Ortodox Egyház legszentebbnek tartott kegyhelye.

A kolostor Ivan Rilszkiről kapta a nevét, akit később Rilai Szent János néven ismert meg a világ.
A hagyomány szerint Szófia környékén született 876-ban. 25 éves volt, amikor szerzeteseknek áll, de később a remeteséget választotta. A környék pásztorai figyelnek fel rá. Szentként kezdték tisztelni, azt terjesztették róla, hogy ért az ördögűzéshez és a gyógyításhoz. Barlangban lakott és erdő adta számára az egyszerű étket. Szent Jánoshoz később tanítványok csatlakoztak, akik már szállásokat építettek maguknak a hegyekben. Az egyik ilyen hajlék később kolostorrá fejlődött. János lett a pásztoruk és apátjuk, aki továbbra is sok csodás tettet hajtott végre, és az őt körülvevő tisztelet egyre nagyobb méreteket öltött. Hamarosan a bolgár uralkodók is felfigyeltek a helyre és bőséges adományokkal látták el a szerzeteseket. Szent János 946-ban hunyt el.
Az eredeti kolostor az idők folyamán sok változáson ment át, többször kirabolták, lerombolták az épületeket, de mindig sikerült újjáépíteni őket, a mai képét a 19. században nyerte el. Területe: 8800m.
Keleti és a nyugati oldalról is be lehet jutni a kolostor udvarába, ahol szabálytalan nyolcszög alakban a szerzetesek verandás, erkélyes lakrészei sorakoznak(a mintegy 300 cella).

Az udvarban áll a Hrelju-torony és a Szent Szűz Születése bazilika. A négy kápolna a lakrészek között kapott helyet. A kolostorban múzeum és egy gazdag ikongyűjtemény is található.
Az ötkupolás bazilika 1834-37 között épült. Két oldalkápolna és egy külső, fedett galéria tartozik hozzá. Érdekes és szép a háromszoros hullámot mintázó timpanon





A templom belseje gazdagon díszített, melyet falfestmények és ikonosztáz (a szentélyt a hajótól elválasztó fal vagy állvány, amelyen meghatározott szabályok szerint helyezkednek el a szentképek) teszi még pompásabbá. Az oltárok között ikonfal húzódik. A faragványok aranyozottak és festettek.
A Hrelju- torony a 14 században készült,és jóval később, a 19. században építették hozzá az erkélyes harangtornyot.

Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.